Faqja përditësohet në facebook. Na ndiqni!

Monday, April 2, 2012

In Memoriam - Teki Pashaj - 1951-2012Ne daten 29 Mars, 2012 u nda nga jeta para kohe pas nje ataku kardiak Mesues Tekiu. Me kete emer e therrisnin te gjithe ne fshat. Mesues Tekiu u lind dhe u rrit ne Corrush, Mallakaster, ku kontribuoi me pasionin me te madh ne edukimin e te rinjve dhe te rejave te fshatit. I urte dhe i dashur me te gjithe Mesues Tekiu personifikonte mallakstriotin e vertete. I etur gjithmone per dije gje te cilen e transmetonte natyrshem edhe tek nxenesit e shkolles, shkolla e cila tani meriton te mbaj emrin e tij. Mesues Tekiu ishte i pari dhe nder te vetmit perdorues te rregullt te internetit ne fshat, nga ku informohej me te rejat e fundit per te permiresuar mesimdhenien ne shkollen ku ai drejtonte dhe jepte mesim. Emri i tij eshte edhe ne kete blog qe nga krijimi i tij. Mesues Tekiu ideoi dhe kontribuoi edhe ne hapjen e ketij blogu ku te gjithe mund te informoheshin per fshatin e tij te lindjes, per historikun e fshatit dhe informacione te tjera duke filluar qe nga toponimet e ndryshme te vendeve ne fshat, e deri tek figurat e shquara qe kane dale nga fshati Corrush. Jo rralle here e shihnim Mesues Tekiun ne reportazhet e ndryshme qe beheshin per fshatin, ku ai ndihmonte dhe jepte informacione te detajuara per ngjarjet e shenuara dhe historite e ndryshme te rendesishme qe kishin lidhje me fshatin dhe zonen e Mallakastres. Lajmi per ndarjen e papritur nga jeta i hidheroi te gjithe ata qe e njihnin dhe kishin punuar me Mesues Tekiun. Ai do i mungoj shume sigurisht familjes se tij por edhe gjithe bashkefshatareve dhe gjithe brezave qe ai u dha dije.

3 comments:

  1. Per fat te keq Tekiu iku parakohe duke na lene nje hidherim te madh, por jo vetem ne familjareve te tij.Ky hidherim dukej qarte ne lotet e te gjithe atyre qe moren pjese ne ceremonine mortore.Shpesh ne zakonin mallakastriot gjate ceremonive te tilla qajne njerzit e afert,grate apo edhe burrat,ndersa ate dite lotet u pane pothuajse tek te gjithe pjesemarresit ne ate mort.Dhimbja duket edhe ne In Memorium tuaj i dashur ish-nxenes i Tekiut.Tani e ne vijim Corrushit,arsimit ne ate zone,njerezve te thjeshte do t'ju mungoje MESUESI qe per 37 vjet me radhe dha dituri,miresi,mesazhe pajtuese dhe qetesuese aq shume te domosdoshme per kohen ne te cilen jetojme ne shqiptaret.Ne familjaret e Tekiut ju falenderojme, me shume mirenjohje, per gjithcka shkruani per ish MESUESIN dhe kolegun tuaj.

    ReplyDelete
  2. Teki Pashaj, sipas mendimit tim hapi nje rruge te re dhe inkurajuese, per te gjithe intelektualet çorrushiot e mallakastriot. Ai punoi me dashuri dhe humazizem per gjithçka te mire e njerezore, por kurre nuk diti te mburrej a te brohoriste per meritat njerezore dhe intelektuale qe kishte jo pak. Humbja e tij mua personalisht ishte humbje qe nuk mund te rikuperohet lehte per arsimin dhe traditen arsimore ne Çorrush e Mallakaster. Vdekja e tij me ka dhimbur shume e me ka trishtuar, madje me duket e pabesueshme. Por, e tille eshte jeta! Jemi te gjithe vdeketar te mjere. Mirenjohje te perjetshme per Teki Pashen

    ReplyDelete
  3. Me duket vertet e pa besueshme dhe si nje enderr qe mesues Tekiu nuk jeton Me midis nesh edhe pse u largova nga corrushi dhe nga shqiperia me mesues Tekiun flisja vazhdimisht nepermjet skype dhe se me pyeste gjithmon se sa corrushjot beheni ne Amerik dhe fillonte mi numeronte nder disa une si kisha degjuar dhe si njihja. Smund ta harroj dot kur Me ka ngritur para klases dhe me tha thuaj qytetet e shqiperis dhe une fillova Berat Bulqise Devoll Diber Durres Elbasan e keshtu mw radhe dhe me ka vendosur 10 . Mirnjohje per Mesues Tekiun

    ReplyDelete